AC serwis? AC kosztorys? AC warsztat partnerski? Wyjaśniamy o co chodzi

Opiszmy dokładnie, a zarazem prosto i zrozumiale, na czym polegają ww. warianty, aby każdy klient przy zakupie ubezpieczenia miał jego świadomość.

AC wariant serwisowy- wybierzmy ten wariant, jeśli posiadamy pojazd nowy lub kilkuletni i naprawy wykonujemy w serwisie aso, ewentualnie kiedy na rynku nie ma dostępnych części zamiennych dla danego pojazdu. W przypadku szkody, wybierając wariant serwisowy mamy możliwość oddania samochodu do autoryzowanego serwisu obsługi lub zwrotu pieniędzy za części nowe, oryginalne na podstawie rachunków, faktur, kiedy decydujemy się na wypłatę odszkodowania i naprawę we własnym zakresie.

AC wariant kosztorysowy– jeśli nasz samochód już jest eksploatowany kilka lat, nie posiadamy gwarancji producenta i nie naprawiamy w serwisie aso, spokojnie możemy sięgnąć po wariant kosztorysowy. Wypłata odszkodowania za części w tym systemie wygląda następująco.
Przykład:
Uszkodziliśmy lusterko, które trzeba wymienić. Nowe, oryginalne lusterko do danego pojazdu kosztuje 800 zł. W wariancie kosztorysowym, Towarzystwo potrąca amortyzację części, ponieważ są wyeksploatowane. Wartość potrącenia zależy od wieku pojazdu i np. w Towarzystwie Warta S.A wygląda następująco:
do 1 roku – 0%
powyżej 1 do 2 lat – 15%
powyżej 2 do 3 lat – 25%
powyżej 3 do 5 lat – 35%
powyżej 5 do 7 lat – 45%
powyżej 7 do 8 lat – 50%
powyżej 8 do 10 lat – 55%
powyżej 10 lat – 60%
Jeśli, przyjmiemy, że nasz samochód ma 6 lat, za uszkodzone lusterko otrzymamy
800 zł – 45%=440 zł. Mamy możliwość zakupu zamiennika lub używanego oryginału co w przypadku samochodów popularnych nie będzie problemem. Oczywiście wypłata odszkodowania będzie dodatkowo zawierała również uśrednione koszty robocizny.

AC wariant warsztat partnerski – stosunkowy „młody” produkt i coraz więcej Towarzystw ma go w swojej ofercie. Ubezpieczyciele współpracują z warsztatami, które wykonują naprawy dla poszkodowanych klientów. Mamy wybór czy naprawa będzie realizowana na częściach oryginalnych, czy zamiennych. Dodatkowo możemy skorzystać z pojazdu zastępczego na czas naprawy, usługi door to door – (Towarzystwo zadba o przewiezienie samochodu do warsztatu w celu naprawy i po wykonanej usłudze odstawi go pod dom). Kolejnym plusem są szybsze terminy niż w serwisach aso. I najważniejsze- naprawy są objęte 3-letnią gwarancją. Dzięki temu możemy być pewni, że warsztat musi dobrze wykonać usługę, ponieważ w przypadku gwarancji Towarzystwo nie zapłaci po raz drugi i warsztat musiałby ponownie dokonać naprawy na swój koszt.

Podsumowując, najdroższym wariantem jest serwis, kolejno warsztat partnerski i wariant kosztorysowy. Z wariantu serwisowego i warsztatu partnerskiego korzystają głównie osoby, które oddają samochód i naprawa odbywa się w sposób bezgotówkowy. Wariant kosztorysowy – Towarzystwo wycenia szkodę i wypłaca odszkodowanie klientowi.

Pamiętajmy, że nie musimy się godzić na pierwszą wycenę kosztorysową Towarzystwa. Zawsze mamy możliwość odwołania, jeśli wycena wydaje nam się zaniżona.

Pozdrawiamy TMB Ubezpieczenia

32-410 Dobczyce Os. Jagiellońskie 1A (Ul. Wesoła 1)

Powrót na stronę główną…

2020-01-07T15:45:53+01:00